8 грешки, които допускаме при сушенето на косата

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Коса и грим


Не, в никакъв случай не препоръчваме да разчитате нонстоп на сушенето на косата със сешоар. Но истината е, че в забързаното ни ежедневие няма как съвсем да избегнем използването му. Има как обаче да избегнем поне отчасти увреждането на косата, което неизбежно ще се случи при редовната употреба на топлинна обработка. А има и някои грешки, които всички неволно допускаме. Ето ги! И как да ги поправите!


Започвате на твърде мокра коса


Колкото и да ни се струва нелогично – та нали използваме сешоара, за да изсушим косата! – тя трябва да бъде около 60% суха, за да започнете да я издухвате. Колкото по-дълго косата е изложена на топлината, толкова повече вреди рискувате да ѝ причините. А ако е твърде мокра, ще си докарате неприятно хвърчене. Попийте от косата колкото се може повече вода, преди да посегнете към сешоара, или изчакайте 15-20 минути след душ.


Сешоарът не е с правилната температура


Проблем е, когато сешоарът не е достатъчно топъл, но по-голямото притеснение за косата идва, когато сешоарът е твърде топъл. В усилието си да изсушите косата по-бързо, може буквално да я "изпържите" или "сварите", ако е твърде мокра. Най-добре сушете косата на най-ниската степен, за да не я съсипете.


Пропускате термозащита


Тук вече си говорихме за това, че някои стилисти препоръчват да внимаваме с термозащитните спрейове. Не да спрем да ги използваме, а да подбираме козметиката си. Но да ползвате подобни защитни продукти е особено важно, защото и топлината не е добър приятел на косата ви.


Държите четката грешно


Нормално е да държите сешоара с доминантната ръка, той е по-тежкият и обемист предмет, затова инстинктивно ще хванете четката с по-слабата ръка. Но това е погрешно действие. За да въртите добре четката, имате нужда от обиграните движения на водещата ръка, от по-голямата лекота, с която тя се движи. Само водещата ръка може да осигури необходимия контрол върху четката. Така ще намалите накъсването и ще видите доста по-добри резултати.


Използвате неподходяща четка


В никакъв случай не използвайте метална четка, когато духате косата със сешоар! Металът се нагрява. Това само допринася за влошаване на уврежданията, които сешоарът може да предизвика. Четката също може да изгори косата. Инвестирайте в четка, която е направена специално за стилизиране с топлинни уреди и не прегрява.


Не разделяте косата на слоеве


Много е лесно просто да преметнете косата нагоре надолу и да я духнете отстрани. Но това също е една от причините за появата на накъсани краища, хвърчаща коса и изгорен врат. Използвайте щъркели, за да разделите косата на слоеве, и сушете един по един.


Решите надолу


Струва ни се, че това ще ни осигури по-голяма гладкост и подреденост. Уви, не е така. Този начин на сресване и сушене всъщност "сплесква" косата и "убива" всякакъв обем, правейки косата да изглежда изтощена. Най-добрият начин да сушене, а и на изправяне, който ще ви препоръчат стилистите, е да опънете кичурите на нивото на повдигната ви под прав ъгъл спрямо тялото ръка.Тоест и кичура коса трябва да е под прав ъгъл спрямо главата и тялото ви. Изтеглете четката от корените до върха и оставете ръката ви да падне свободно, щом достигнете върха.


Не давате време на косата да придобие желаната форма


Да вземем кръглата четка, с която искате да придадете обем. Навивате кичур коса на кръглата четка и незабавно освобождавате. Така не давате шанс на косата да се "приеме" желаната форма. След като приключите с кичура, оставете косата да се охлади върху четката, като я придържате с ръка.


Не сушите косата изцяло


Ако косата се "сплеска" и разхвърчи веднага след сушене, най-вероятно не сте я изсушили цялата. Ако косата изглежда суха, но я усещате студена на пипане – това е сигурен знак, че още е мокра. Затова е добре да я сушите на слоеве и да останете на стайна температура известно време след сушене.
 


 

Коментари към "8 грешки, които допускаме при сушенето на косата":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg