8 лесни съвета как да подобрите паметта си

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Съвети

Няма нищо по-важно от това да поддържате себе си в добра форма. Не става въпрос, обаче за поддръжка на тялото. Умът е също толкова важен, колкото и тялото, а и все пак мозъкът ви е отговорен за всичко, което правите всеки ден. Умовете на всички ни се претоварват с информация от време на време, но не се притеснявайте – има много начини да подобрите паметта си.

Вижте и кои са те:

1. Диетата ви

Не си помагате, ако диетата ви се състои от Ред Бул и спагети. Придържането към здравословен и балансиран режим на хранене, не само че подобрява паметта ви, а и може да подобри способността ви да се концентрирате и да научавате. Сьомгата, например, която съдържа омега-3 мастни киселини, доказано подобрява вашето настроение и памет.

2. „Тренирайте“ паметта си

Дейностите, които извършвате след учене/четене имат значителен ефект върху вашата способност да запомняте информация. Учени открили, че хората, които извършват леки упражнения като тичане, след като са учили, запомнят нещата по-добре от тези, които са били пасивни.

3. Изричайте го

Ако искате да запомните нещо – изречете го на глас. Когато четете, вие разчитате на визуалните улики за да формирате връзки в ума си и да запомните даденото нещо. Това е добър начин за учене, в случай че имате фотогенична памет – ако обаче не сте благословени с този вид мозък, ще трябва да разчитате на други методи. Проучване е открило, че прочита на глас ви помага да запомняте повече, защото създава визуални връзки, а също така и звукови в същото време.

4. Напръскайте

Да си заравяте носовете в книгите не е единственият начин, по който може да го използвате като средство за учене. Сетивото ви за миризми може да бъде използвано за запомняне на неща, защото паметта може да има силна връзка с определени миризми. Този феномен наречен „Ефектът на Прост“, се получава, защото олфакторните неврони (невроните отговорни за чувството ни за миризма) са в близост до хипокампуса (частта на мозъка, която контролира краткотрайната памет). Може да се възползвате от това като пръскате непозната миризма всеки път, когато учите, а после да „носите“ миризмата, когато сте на изпит за да подсилите паметта си.

5. Оставете го за сутринта

Да учите цяла нощ за изпит може би е логичното нещо, но излиза, че пропускането на съня може да ви саботира. Проучвания са открили, че лишаването от сън може да наруши вашата способност да си спомняте неща, критичното мислене, решаването на проблеми и дори креативността ви. Открито е също така, че спането играе ключова роля в паметта и ученето, защото през това време вашият мозък асимилира информацията и я запомня.

6. Записвайте си

Ако искате да подобрите възможността си да запомните нещо – запишете си го. Проучвания показват, че записването на хартия ви позволява да съхраните информацията много по-добре отколкото да я запишете на компютър. Това се случва, защото писането чрез клавиатурата води до „машинно“ преработване на информацията и по-лошо качество на учене. Писането на хартия, обаче, е ефективен метод за подобряване на паметта, защото ви помага наистина да преработите информацията.

7. Дъвчете

Проучване проведено от Андрю Сколи, е открило, че хората се справят по-добре с тестове за памет, когато дъвчат дъвка, защото подобрява концентрацията им. Обяснение на това може да е, че дъвченето е свързано с повишена активност в хипокампуса, а също така дъвченето вдига сърдечната честота, което подобрява снабдяването с кислород и подобрява вашите функции.

8. Хванете вниманието си. Буквално.

Ако имате проблеми с конценрацията, може да инвестирате в стрес топка. Проучване, проведено от Рут Пропър, откри, че свиването на дясната длан преди да запомните информация, а след това свиването на лявата длан, когато искате да си я спомните, може да подобри вашата памет. Този номер работи, защото стискането дясната си длан задейства частта от мозъка ви, която е отговорна за спомените, а стискането на лявата активира частта от мозъка, която разкодира информация.


 

Коментари към "8 лесни съвета как да подобрите паметта си":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg