Защо децата лъжат?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Майчинство

Когато детето е на две години, една малка лъжа би била дори сладка, но когато е вече на прага на пубертета, родителите започват да го дебнат и за най-дребното провинение. Всеки е изтърпял хиляди лекции от родителите си, за това колко е важно да си казваме истината, а в същото време, признайте си – хващали сте вашите в лъжа, нали? Винаги са ви казвали, че можете да им споделите всичко, че няма да ви се скарат, само искат да си поговорите и какво следва? Конско!

 

Ето, някои от основните видове лъжи, при това не само детски:

 

Непреднамерена

Това е почти автоматичен отговор на конкретен въпрос. В такъв момент се задейства чувството ни за самосъхранение. Например, спомнете си, гласът на майка ви от съседната стая, който крещи: „Кой е ходил с кални обувки по килима?!”. Пределно ясно е чии са обувките, но почти всеки, автоматично би отрекъл. Какво остава за дете, което се страхува да не му се скарат? То казва: „Не бях аз”, което в превод значи „Не беше нарочно, не съм искал”.

 

Страх от наказание

Много пъти, в гнева си родителите добавят по едно цветущо „Ще ти скъсам ушите” или „ Ще ядеш шамари”, към уж градивните критики, които отправят към децата си. Това мигновено създава у тях усещането за страх от физическа болка.  Нали, не е нужно да сме психолози, за да разберем, че заплахите и наказанията не дават особено  положителен възпитателен ефект? Когато детето отрече явен факт,  вие още повече се ядосвате, но опитайте се в такъв момент да овладеете емоциите и не забравяйте, че говорите на подрастващ, който ще копира вашето поведение.

 

Смяна на темата

Някога лъгали ли сте, когато родителите ви са питали, дали сте си написали домашното? Да, всеки го е павил. В крайна сметка, случва се да забравиш някаква скучна домашна работа на дъното на раницата си и заслужава ли си да си признаеш, че не си написал нищо, за да слушаш по време на вечеря лекцията на майка си на тема „Как да успеем в живота”? Да бе, направо съжалявам, че не си написах домашното по география в шести клас! Цял живот ще ми се иска да върна времето назад за да го напиша. Не е нужно да драматизирате, ако децата ви излъжат по този начин. Моля ви, не отговаряйте с „Дай да видя” или, „Сигурен ли си?”

 

„Приемане в групата”

Не само децата, но и възрастните лъжат малко или много за да си спечелят овациите на околните. Още в училище, малките лъжат за да се харесат на връстниците си, за да бъдат в компанията на готините или общо казано, да си създадат приятели, кръг от фенове, с които да си общуват. Разбира се, това е нормално в определени граници. Важното е да не разказваме истории как ни е нападнала анаконда, ако просто  сте видели змия пред входната врата.

 

Защита на независимостта и свободната воля

Когато си имаме работа с родители, смятащи, че възпитание означава да налагаш забрани и ограничения, неизбежно е да се стигне до недоверие и лъжи. Някои семейства отглеждат детето си, като му забраняват на ходи на определени места, да се среща с определени хора, да гледа телевизионни предавания и филми по свой  избор, да облича дрехи, които сам си е избрал. Всички тези рестрикции задушават индивида и от ранна детска възраст го карат да прибягва до лъжа, за да си спечели независимост и лична свобода. Замисляли ли сте се,  че изисквате от децата си прекалено много. Още от бебета им казвате десетки пъти на ден: „Не, не може”, „Не пипай това”, „Не сега”. Колко често давате свобода на детето и го оставяте да бъде самостоятелно, дори в съвсем обикновени ситуации? Ако то чува постоянно „Не” , какво очаквате да отговори? Опитваме се да подчиним децата си от най-ранна детска възраст, вместо да изградим у тях чувство за отговорност и лидерство.

 

Поведенчески пример

Често  не се замисляме, когато на вечеря се хвалим пред  децата как сме преметнали полицая, който е искал да ни глоби за превишена скорост или как сме излъгали шефа си, че сме болни, а всъщност сме решили да си вземем един свободен петък за релакс. Това учи малките, че така наречените „бели лъжи” са нещо приемливо и безобидно и те непременно ще ги приложат и върху вас.


 

Коментари към "Защо децата лъжат?":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg