Как запазваме продуктите свежи

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Хранене

Ако не искате да разхищавате храната, с която можете да се нахраните, е добре да знаете как да запазите свежестта на продуктите, които купувате.

Не е добре да се храним с повехнали плодове и зеленчуци, нито пък да се чудим как така до вчера свежият кашкавал, вече е почти негоден за консумация.

Ето как можете да се погрижите.

Знайте, че доматите, както и плодове като бананите, динята и авокадото, отделят етилен. Той води до тяхното разваляне, както и до мухлясването на останалите продукти в хладилника.

Не мийте краставиците и не ги оставяйте в найлонова торбичка преди да поставите в хладилник. Те също се запазват по-добре, ако не са в хладилника, като се мият непосредствено преди употреба.

Когато закупите маруля, веднага след като се приберете, я измийте и я оставете да се отцеди от водата. Можете да я задържите свежа в съд с похлупак до няколко дни.

Свежи моркови ще си имате, ако ги сложите в найлонова торбичка с дупки, за да дишат. Така можете да запазите годността и на броколи, тиквички, карфиол, царевица, грах, репички.

Гъби се съхраняват в хладилника за по-дълго, ако не се мият предварително и не се прибират в найлонови пликове.

В хладилника се съхраняват артишок, цвекло, брюкселско зеле, пъпеш, целина, вишни, зелен фасул, листни зеленчуци, зелен лук, спанак, тичквички.

Зеленчуците, които най-добре се съхраняват на стайна температура, на сухо и проветриво място, са доматите, картофите, лукът и краставиците.

Ако все пак е наложително да измиете току-що набавените зеленчуци и плодове, е добре след това да ги подсушите хубаво в кухненска кърпа и да ги приберете в хладилника.

Цитрусовите плодове е препоръчително да съхранявате в хладилник, за да увеличите срока им на годност, като се вадят около час преди употреба.

Ако можете да ги похапнете по-бързо, можете да запазите сочността им, ако останат на стайна температура.

Ябълките, ако не са узрели напълно, без проблем могат да се съхраняват във фруктиера на масата, както и портокалите. Поставени в хладилника, те не променят вкуса си до три седмици.

Поставяйте ягоди, боровинки и маслини в подходяща затворена купа и в хладилника.

Всъщност хладилниците с антибактериална защита са най-подходящи за съхранение на свежи плодове.

Трябва и да внимавате в какви комбинации съхранявате плодовете и зеленчуците.

Затова ябълки, кайсии, пъпеши,праскови, нектарини, круши, сливи, смокини и домати задължително се съхраняват отделно.

Аспержи и зелени подправки се пазят в хладилника като цветя във ваза.

За много по-дълго време ги запазвате, ако без да се мият, се отстранят повехналите стръкове. А китката с подправки се сложи в найлонов пакет с една глава лук, необелена, но разрязана на четири части.

Така зелените подправки ще бъдат свежи в продължение на месец и повече, но на всеки 4 дни трябва да сменят пакета със сух и да слагате нова глава лук, разрязана на четири.

На масата в кухнята можете да съхранявате още грепфрут, лайм, папая, портокали, ананас.

Пазете обаче далеч от печката или от пряка слънчева светлина.

Прясното мляко се съхранява дълго, ако го кипнете.

Осигурете тъмно хладно място за лука, чесъна, картофите, праза.

Не режете сиренето и кашкавала, ако няма да ги ползвате веднага, за да не изсъхват, а да запазят хранителните си качества и добър вид.

Може да ги увиете с прозрачно домакинско фолио.

Ако сте сред природата, обвийте с чиста кърпа, напоена със солена вода.
 


 

Коментари към "Как запазваме продуктите свежи":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg