Как мислят бедните?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Любопитно

Винаги сме казвали, че да имаш достатъчно, дори предостатъчно пари и да си богат са две различни неща. В определен период от живота си богатите хора може и да нямат пари, но те винаги ще мислят и действат като богати. И обратното – дори да спечели милиони от лотарията, бедният си остава беден и рано или късно ще се върне в калта. Защото мисленето му е такова.

 

Е, хубавото е, че всеки има шанс да се промени. Но за да направи това, първо трябва да осъзнае как мисли – като богат или като беден. Затова ето няколко отличителни черти от разбиранията на бедните хора. Ако те се доближават до вашите и това не ви харесва, помислете как да ги промените...

 

Бедните хора търсят сигурността на всяка цена 

Във сигурността няма нищо лошо, освен ако не й позволиш да те смаже. Един човек с мислене на бедняк, ще предпочете сигурната, нископлатена държавна служба, вместо риска да се развива в по-динамична работна среда. Лошото на това е, че избледняваш. Не се изправяш пред нови предизвикателства, не учиш нови неща, работиш за фиксирана заплата и цепиш стотинката на две, за да вържеш двата края. Но по-лошото е, че това означава, че не вярваш в себе си, в способностите си и в това, че заслужаваш повече. А ако ти не го вярваш, то тогава кой?

 

Бедните хора се страхуват от промените 

Това до някъде се припокрива с предната квалификация, но с тази разлика, че говорим за нещата в по-широк смисъл. Страхът от промените е на всякакво ниво – относно работата, жилището, любовния статус... Но истината е, че няма нищо вечно, освен промяната.

 

Бедните хора са твърде критични към себе си

Те обикновено имат ниско самочувствие и постоянно търсят одобрението на другите – явно или прикрито, осъзнато или неосъзнато. Такива хора не могат да поемат рискове, те имат нужда да са част от стадото. Такива хора не мислят как да постигнат нещо, което искат, а се примиряват с идеята, че това нещо не е за тях, че те не го заслужават.

 

Бедните хора са статични 

Те обичат да си стоят вкъщи, размазани на дивана пред телевизора... Няма лошо да се наслаждаваш на домашния уют, но с мярка. Животът е навън, животът е движение, комуникация, общуване. Да стоиш вкъщи, за да спестиш пари, не е решението, което ще го направи по-добър. Използвайте времето вкъщи, за да се развивате – да четете книги, да се учите, да вършите неща, които ще ви дадат добавена стойност. Използвайте времето вкъщи и за да си почивате, но качествено.

 

Бедните хора се чувстват провалени още преди да са опитали 

Те се страхуват да предприемат действие в нова посока, защото са решили, че няма да се справят. Е, да – така е. Те вече са се провалили. Само, че бедните хора не разбират две неща – провалът е част от успеха и... всъщност той е илюзия. Илюзия, в която сами избираме да вярваме или не.

 

Бедните хора са пестеливи 

Ок, тук не говорим, че трябва да се прахосват пари нехайно. Не! Но бедните хора имат склонността да кътат пари, докато богатите ги ценят и ги използват по предназначение – като средство за хубав живот и като инвестиция, за да изкарат още повече пари.

 

Бедните хора винаги търсят вината в някой друг 

Да, най-лесно е да обвиниш друг за неуспеха си, но истината е, че човек сам избира дали да се примири с една ситуация или да търси по-доброто решение. Богатите хора не могат да спрат, докато не го намерят. Те търсят, те се оглеждат за възможностите, анализират ги, обмислят ги, но никога не стоят само да ги чакат.

Е, а вие бедни или богати избирате да бъдете?
 


 

Коментари към "Как мислят бедните? ":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg