Съдбата на една куртизанка (част 2 )

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
01.00 a.m.

Дори и да е била куртизанка, не можем да отречем, че Нинон дьо Ланкло е владеела тактиките на манипулация перфектно! И ги е прилагала повече от успешно върху едни от най-влиятелните мъже, които са й лазели в краката.

Ето и втората част на нейната историята, на която попаднахме в www.lifehack.bg

 "…

Какъв е изводът, който можем да си направим всички ние от тактиките на тази хитра и пресметлива жена?

Животът на една елитна куртизанка създава предпоставки за придобиване на влияние върху мъжете в такива мащаби, каквито са немислими за една омъжена жена, но има и своите отрицателни страни.

Мъжът, който си плаща за услугите на куртизанката, по същество я притежава, макар и само за стриктно определен период от време, след което той е напълно свободен да реши да я изостави завинаги. Когато тя започне да старее, нейните възможности се ограничават, защото все по-малко мъже ще я посещават. За да избегне мизерията на старини, тя е длъжна да започне да трупа богатство още от младини. Така че алчността на куртизанките, предмет на толкова много легенди, всъщност отразява една напълно реална необходимост. Това обаче сериозно уврежда техния обобщен образ в представите на обществото, понеже разваля илюзията на мъжа, че е желан заради своите мъжки качества, а не само заради парите си.

Нинон дьо Ланкло през целия си живот се ужасявала дори само от мисълта, че може да зависи от един-единствен мъж. Много отрано тя вкусила от свободата и привикнала да се чувства с любовниците си равна. Странно, но нейната система, при която всеки посетител на салона й е бил поставян на мястото, което си е заслужил, е устройвало не само самата Нинон дьо Ланкло, но и нейните познати и приятели.

„Клиентите” са били длъжни да си плащат, но само фактът, че са били допускани до спалнята на прочутата Нинон дьо Ланкло, ги изпълвал с тръпки, каквито друго преживяване не им е доставяло. А тя е печелела от това, че е задоволявала превъзходно всичките им желания, от които на първо място би трябвало да бъде класирана мъжката суета.

За разлика от „клиентите” , „мъчениците” не са били задължавани да плащат и това им е давало основания да се смятат за посетители от по-висша категория. Освен това те са имали право да таят в себе си надеждата някой ден да бъдат удостоени с титлата „фаворит”.

Има още нещо много важно – Нинон дьо Ланкло не е задължавала никого да кандидатства за някоя от тези три категории – всичко се е разигравало изцяло на свободен избор – именно в това е и красотата и изкуството в цялата тази работа.

Мъжете са можели да избират към коя група да се присъединят. Излишно е да се обяснява колко силно е помагал този факт на посетителите на Нинон да запазят илюзиите си, свързани с мъжката им гордост.

„Мъжете трябва да избират: или да обичат жените, или да ги разбират.”

А илюзиите са основният инструмент, чрез който една красива жена може да си играе с всеки мъж… Добре, че не всички дами са толкова досетливи, хитри и проницателни!

Такава е силата на стратегията, при която на хората се предоставят възможности за избор – или поне илюзията, че имат такъв, защото забележете. Играчите всъщност играят с картите, които вие сте им раздали! Именно това е философията на цялата тази стратегия, която тази куртизанка е прилагала.

Нинон дьо Ланкло е създавала обстановка, при която тя е печелела при всеки възможен вариант. От „клиентите” си тя е получавала парите, които са й били необходими да поддържа блясъка на своя салон. От „мъчениците” е печелела влияние в обществото и винаги е била обкръжена с тълпи от поклонницисвоеобразен „мъжки” харем, при което не са съществували никакви проблеми да си подбира любовници.

Хем богата, хем задоволена, хем опиянена от мъжкото внимание!

Тази остроумна тактика обаче се оказала уязвима – съществувала възможност, макар и доста ограничена, някой от „мъчениците” да се добере до много по-привилегированата категория на „фаворитите”. Илюзията, че някога някому, може да се усмихне щастието да вкуси от неземните наслади, обещавани им от най-бляскавата куртизанка на Париж -столицата на света в онзи век – била изключителна съблазън за всеки мъж със светски амбиции.

Тази надежда можела да тласне мъжете към авантюри и рискове, дори да изпаднат в смешни ситуации.”


 

Коментари към "Съдбата на една куртизанка (част 2 )":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg