Сърдечно-съдовите болести остават главна причина за смъртността в Европа

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Сърдечно-съдовите болести като инфаркт и инсулт остават главна причина за смъртността в Европа.

През 2011 г. те са причина за 40% от смъртните случаи, следвани от раковите заболявания с 24%.

Отчита се намаляване смъртността в резултат на инсулти от 2000 г. насам, на практика във всички страни (особено в Естония и Австрия, където тези случаи са намалели с повече от 50%), а и по-скромен спад при смъртността вследствие на раково заболяване в повечето страни от ЕС.

Това констатира Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в огласения си днес годишен доклад за здравето в Европа, предава Франс прес.

За сметка на това смъртността, причинена от рак, е запазила равнището си или се е увеличила в балтийските страни и в няколко държави в Централна и Източна Европа (България, Румъния, Хърватия и Бивша югославска република Македония).

Продължителността на живота в Европейския съюз категорично е нараснала спрямо 90-те години на миналия век, но съществените различия между страните се запазват.

През 2012 г. средната продължителност на живота в 28-те страни от ЕС е 79,2 години, което е с 5,1 година повече, отколкото през 90-те години.

Увеличението се обяснява главно със значителното намаляване на смъртността, причинена от сърдечно-съдови заболявания, най-вече при хората на възраст между 50 и 65 години, посочва ОССЕ.

Страните с най-голяма продължителност на живота в ЕС са Испания (82,5 години), Италия (82,4 години) и Франция (82,1 години).

Последните места за заемат балтийските и източноевропейските страни, като средната продължителност на живота в Румъния, България, Латвия и Литва е под 75 години.

Има и държави в този район със сериозни постижения: продължителността на живота в Естония се е увеличила със седем години спрямо 90-те години, а в Чехия с 6,6 години.

Не се наблюдава обаче особено подобрение например за Литва и България, където между 1992 и 2012 г. продължителността на живота е нараснала с 3 години.

Запазва се тенденцията жените в ЕС да живеят по-дълго от мъжете.Отбелязва се, че през 2012 г. продължителността на живота при жените е 82,2 години, а при мъжете – 76,1 години, въпреки че разликата между двата пола леко се е свила – от 7,2 години през 90-те на 6,1 години през 2012 г.

Макар жените да живеят по-дълго обаче,продължителността на живота им в добро здраве след 65-годишна възраст е почти същата като при мъжете – 8,7 години спрямо 8,5 години.


 

Коментари към "Сърдечно-съдовите болести остават главна причина за смъртността в Европа":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg