Тренировъчни ластици – ползи и предимства

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Спорт

Упражнения с ластици се практикуват от почти един век. Първоначално ластиците са били само част от оборудването във фитнес залите, но по-късно започват да се използват и като ефективен метод за рехабилитация. Днес ластиците са много използвани и в двете сфери, което се обяснява с факта, че те са евтини, компактни и мултифункционални заместители на свободните тежести и професионалното фитнес оборудване.

Ластиците са изградени от здрава, тънка гума, която е силно разтеглива и има различни нива на съпротивление. По-долу можете да научете, защо световноизвестни спортисти като Кристиано Роналдо, Юсеин Болт, Коби Брайънт, Рафаел Надал, Мария Шарапова, както и още много други, използват тренировъчни ластици за перфектната си физическа подготовка.

Какви са предимства на тренировъчните ластици?

o   Ластиците са много леки и компактни, не заемат излишно място и са идеални за хора, които пътуват често.

o   Използват се за тренировки на открито и закрито.

o   Цената им е достъпна и са подходящи за всички възрасти.

o   Могат да се използват както от напреднали спортисти, така и от начинаещи аматьори.

o   Упражненията с ластици издължават мускулните влакна и извайват красива мускулатура на тялото, като натоварват няколко мускулни групи едновременно.

o   Ластиците подобряват координацията и баланса в тялото.

o   Тренировката с ластици е забавна и разнообразна. Може да се практикува и с партньор.

o   Тренировката с ластици предоставя свобода на движението и осигурява стотици комбинации от упражнения.

Какви са предимствата на ластиците пред свободните тежести (дъмбели и дискове за щанги?

Различни научни и университетски изследвания показват, че ластиците не отстъпват по нищо на свободните тежести, дори ги превъзхождат. За разлика от дъмбелите, които могат да създадат съпротивление само по посока на гравитацията, ластиците осигуряват свободно съпротивление във всички посоки. Това означава, че тялото лесно може да се завърта и да пресъздава специфични движения от различни спортове. Например: сервиз в тениса, удар с бейзболна бухалка, ритници и удари с ръце. Хоризонталното съпротивление, което осигуряват ластиците до голяма степен намалява шанса от контузии и разтежения, ето защо едни от най-реномираните спортисти задължително включват ластиците в професионалната си подготовка.

Ластиците успяват да указват постоянно напрежение в мускулите. Например: при вдигане на дъмбел за бицепс, точката на напрежение в най-горния ход на движението на ръката не пада върху бицепса, а върху рамото. Това се дължи на факта, че в най-горната точка на движение дъмбелът вече не подлежи на силата на гравитацията, съответно не предоставя съпротивление. Извършването на същото упражнение с ластик осигурява постоянно напрежение в мускулите, благодарение на еластичността си.

    

Ластиците указват и променливо напрежение на мускулите, защото колко по-опънат е ластикът, толкова по-силно е и напрежението. Това води и до използване на по-голям брой мускулни влакна, в сравнение със свободните тежести.

Ако трябва да обобщим, фитнес програмите със свободни тежести и ластици подобряват размера, силата и тонуса на мускулите, но тренировките с ластици имат известни предимства като: по-лесно и евтино използване, намаляване на вероятността от контузии по време на тренировка, възможност за промяна на напрежението по време на самото упражнение, както и натрупване на повече функционална сила и мускулна маса.

Какви видове тренировъчни ластици съществуват?

Първото нещо, по което се различават ластиците, е силата им на съпротивление. Тренировъчните ластици на масовия пазар са оцветени в различни цветове, които отговарят на съпротивление от определени степени (килограми). Например ластикът с най-малка съпротива е жълт на цвят (от 2 до 7 кг.), а този с най-голяма степен на съпротива е черен (от  114 до 140 кг.).

Ластиците се различават и по форма и тип. Например практикуващите йога предпочитат широки ластици тип „лента“ без дръжки, а хората, които тренират за мускулна маса, доста често се спират на ластици тип „шнур“ с различни видове ръкохватки.

Ластиците могат да имат и различни дължини. Ако искате да тренирате с партньор, значи по-дългият ластик ще е по-подходящ, но ако предпочитате да тренирате самостоятелно, и искате да се концентрирате над бедрата и седалището, значи късият ластик за глезени е правилният избор.

Общо взето изборът на дължината, формата и видът на ластика зависи изцяло от типа на упражненията, които ще искате да практикувате, както и от мускулните групи, които ще искате да натоварвате.

 

Вижте още:

Ефикасна кардио тренировка за загуба на излишните килограми

Тренировка за секси плочки на корема


 

Коментари към "Тренировъчни ластици – ползи и предимства":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg