10 неща в козметиката за коса, от които да се откажем

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Коса и грим

Сещате ли се онзи израз - bad hair day? Или ден, в който каквото и да правим с косата си, тя просто изглежда ужасно.


Причината би могла да е влажността на въздуха, по-дълго време без миене, стилизиращите продукти и какво ли още не. А може и да са някои агресивни съставки в продуктите за коса, които ползвате. Кои са онези продукти и съставки, които стилистите биха ви препоръчали да избягвате на всяка цена?
Продукти с алкохол

База с алкохол обикновено ще намерите в стилизиращите продукти като спрейове, гелове и пяна. Алкохолът е изключително изсушаващ за косата. Така както избягвате употребата му в продуктите за кожа, трябва да го намалите и в тези за коса. Козметичните брандове вече предлагат добри алтернативи, с които да замените стилизантите с алкохол.

 

Евтини шампоани

Стилистите предупреждават да бъдете внимателни, ако си купувате козметика от нисък клас. Някои шампоани имат високо съдържание на сулфати и други агресивни съставки, които отмиват цвета, но и естествените масла на скалпа. Ако все пак си купувате drugstore шампоани, гледайте на етикета да не съдържат сулфати и да имат хидратиращи съставки.


Продукти със силикони


Не можем напълно да се откажем от тях, защото силиконите създават илюзията за здрава, блестяща коса, справят се с хвърчащата коса, без да изсушават косъма отвътре. Именно силиконите създават филм, който обаче пречи на истинските подхранващи вещества да проникнат в косъма. В дългосрочен аспект, особено за увредена коса, е добре да се ползват продукти без силикони.


Балсами с протеин


Хидратиращите балсами с протеин са ок, стига да не съдържат само това. Винаги използвайте комбинация от овлажняване и протеини. В противен случай косата може да изгуби естествената си еластичност и може да започне да се къса при сресване. Свръхупотребата на протеин може да причини разслояване на косъма, особено на вече увредена коса.


Пластмасови четки


Не използвайте пластмасови четки, защото имат склонност да накъсват косата при ресане. Изберете четки от естествени материали.


Цинк пиритион и катран


Тези съставки са най-често срещани в шампоаните против пърхот. Те обаче могат да бъдат много вредни за скалпа и кожата около него. На пазара вече се намират алтернативи, които успешно се борят с пърхота и без увреждащите съставки.


Защита от топлината


Въпреки че всички се научихме да ползваме продукти за термозащита, някои стилисти смятат, че те могат да навредят повече, отколкото да помогнат. Ако впръскаме спрея директно преди използване на топлинна обработка, това може по-скоро да "сготви" косата и да причини накъсване. Това не означава да спрете да използвате защита, но минете на сухи спрейове, за да не мокрите косата непосредствено преди обработката.


Продукти с парабени


Парабените се използват, за да убиват бактериите в продуктите на водна основа, но са токсични за клетките и се абсорбират през кожата. Това обаче е добре позната тема, която беше сериозно разисквана, заради широката употреба на парабени в козметиката за лице. Съответно това предизвика вълна от новопоявили се продукти с етикета "без парабени". Заложете на тях.


Аромати


Ако прочетете в съдържанието на козметиката "fragrance", по-добре стойте настрана. Ароматът може сам по себе си да съдържа 4000 съставки. Изследванията показват, че той може да засегне нервната система, водейки до сериозни здравословни проблеми. Ако искате аромат, търсете продукти с есенциални масла.


Спрейове със сол без масла


Небрежно разпуснатата коса на вълни, която ни носи усещане за плаж и море, се постига лесно с помощта на готови или домашно приготвени спрейове с морска сол. Солта обаче изсушава косата. Няма нужда да се отказвате от тях, но задължително добавете в спрея хидратиращо растително масло. Например, арганово или друго по ваш избор.

 

Вижте още:

5 лесни трика за повече обем на косата

5 супер лесни рецепти за невероятно красива коса!


 


 

Коментари към "10 неща в козметиката за коса, от които да се откажем":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg