Готварска сол – полезна или вредна?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Хранене

Похапвате ли солени изкушения или ги избягвате, защото ги смятате за вредни?

Несправедливо наричат готварската сол „Бялата смърт”, както и нейната посестрима захарта. Всъщност натриевият хлорид, познат още като натриева или готварска сол, е много ценно, жизнено необходимо и незаменимо вещество за правилното функциониране на нашия организъм. А това, че често прекаляваме с неговата употреба е отделен въпрос, на които обаче е добре да обърнем внимание.

За полезните свойства на солта.
Соленият вкус на тази подправка активира слюноотделянето, което е важно за доброто храносмилане. Натрият и хлорът, от които е съставена, се съдържат във всички тъкани и течности в нашето тяло и са незаменима част от стомашния сок. Тези компоненти в него спомагат за правилното разграждане и усвояване на хранителните вещества от организма. Освен че придава характерния солен вкус на храната, солта подобрява вкусовите й качества, давайки възможност на вкуса на продукта да се прояви с по-голяма сила.

Защо солта си е спечелила прозвището „Бялата смърт”?
„Дозата сама прави отровата” гласи една латинска пословица, а това важи в пълна сила за солта. Както всеки друг хранителен продукт, и тя може да стане вредна, когато се прекали с употребата й. В този смисъл имайте предвид, че в хляба, сиренето, кашкавала, маслините и всички консервирани храни се съдържа голямо количество сол. Лоша услуга ни правят и „фаст фууд” храните, които похапваме между другото – чипс, царевични пръчици, пуканки за микровълнова фурна, солени бисквити и т.н. И така, без да искаме, надвишаваме неколкократно нужното за организма количество сол. Оттук идва и лошата слава, която солта си е спечелила. Истината е, че в този случай, тя наистина може да има вредно въздействие за организма като увреждане на функцията на бъбреците и увеличаване на кръвното налягане.

Как да открием златната среда?
Изследователи от университетите Кембридж и Оксфорд установили, че намаляването на употребата на готварска сол от 5 на 3 г дневно намалява значително риска от инфаркт и инсулт. Според статистическите данни обаче повечето хора употребяват средно между 10 и 15 г сол на ден, което е 4-5 пъти повече от нормалното. Ето защо решихме да ви дадем няколко практични съвета, които ще ви помогнат да намалите количеството сол, което приемате:

- Заменете готварската сол с диетична. Тя внася калий в тялото, който донякъде противодейства на вредното влияние на натрия за организма.
- Избягвайте да консумирате колбаси, консервирани, пушени или осолени меса.
- Избирайте маслини, приготвени в сладък сос. Ако ги предпочитате в солен, добре е да ги обезсолявайте. Това може да стане като първо надупчете всяка с вилица, след което ги поставите в студена със студена вода и ги сложете да кипнат. Когато това стане, оставете ги да престоят 24 часа, излейте водата и ги намажете с олио.
- Обезсолявайте сиренето, дори ако ви се струва, че не е много солено.
- Изпразнете солницата! Ако сте решили да пазите безсолна диета, подправяйте ястията с нещо кисело като лимон и различни ароматни подправки – джоджен, магданоз, чубрица, дафинов лист и др.
- Бъдете внимателни при избора на готовите храни и забравете за „фаст фууд” изделията!
 


 

Коментари към "Готварска сол – полезна или вредна? ":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg