Истината за слънцезащитните спрейове

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Съвети

Слънцезащитните спрейове скорострелно станаха любимите продукти за летния сезон. Разбираме това, нанасянето на млека, лосиони и масла на плажа може да е голяма досада – залепваме и се „опесъчаваме“ порядъчно. Да не говорим, че и няма как да намажем всяко място по тялото ни сами. Не е случайна култовата свалка с „ще ми намажеш ли гърба“. Всъщност наистина имаме нужда от някой, който да ни намаже гърба.


А употребата на спрейовете ни се струва доста по-лесна. И ето как, когато си купуваме слънцезащитни продукти, някак по подразбиране вече посягаме към спрейове. Те обаче не са най-добрият избор. Нещо повече – казваме им категорично „не“. А някои от причините, които открихме в търсене на отговор „да или не на слънцезащитните спрейове“, изненадаха и нас. Споделяме ги!


Не осигуряват достатъчна защита


Не защото не разполагат със същите съставки като останалите форми на слънцезащита. Но в последно време все повече специалисти предупреждават, че всъщност фината „струя“ на впръскване, почти под формата на пара, всъщност е причина за „изчезването“ на част от продукта във въздуха. Докато при продуктите за мазане нанасяме цялото количество директно върху кожата, при спрейовете някаква част не попада върху кожата, а и впръсканото количество може да се окаже недостатъчно за добра защита. Има начин, разбира се, загубата да се избегне – като впръскаме продукта върху дланите си и след това нанасяме по кожата. Но същото нещо правим и с лосиони, млека, масла.


Следователно веднага обръщаме поглед към по-важната причина да се откажем от спрейовете. Експертите предупреждават, че много от съставките, които защитават кожата, могат да бъдат силно токсични при вдишване, например оксибензона и титановия диоксид. А фините частици, които се разнасят във въздуха, са особено лесни за вдишване и от деца.


И още една причина да предпочетем друга форма на слънцезащита е фактът, че спрейовете са лесно запалими. А всички знаем на колко партита с барбекю или покрай огъня в къмпинга се събираме през лятото. Да не говорим пък за цигарките на плажа! И ако тази причина ви се струва нереална, институциите в САЩ вече посочват случаи със сериозни изгаряния на хора, ползвали слънцезащитен спрей около огън.


Различните видове слънцезащитни продукти стават все по-добри в преодоляването на характерните за екраните проблеми, така че спокойно можем да изберем мляко или лосион, стига да се примирим с лекия дискомфорт при нанасяне. В крайна сметка защитата на кожата ни е по-важна от няколко минути за нанасяне на слънцезащитата.

 

Вижте още:


Топ продуктите за слънцезащита това лято

Правилната слънцезащита според типа кожа


 

Коментари към "Истината за слънцезащитните спрейове":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg