Истини и митове за био продуктите (част 1)

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Повече от 20 години хамбургерите, чипсовете, снаксовете, газираните напитки и всички храни наречени „джънк фууд”, ни завладяват чрез рекламните си кампании, ниските си цени и бъризната, с която можем да ги похапнем, без да губим време и пари.

В последните няколко години обаче се появиха и критиките към тези продукти. Все повече диетолози и лекари дават гласност на това колко опасни могат да бъдат за здравето ни. Проучванията показват, че освен за болести като язва, диабет, сърдечни проблеми и косопад, „джънк фууд” храните са виновни и за наднорменото тегло, от което днес страдат все повече хора. Те дори могат да доведат до пристрастяване, което е не по-малко опасно от това към наркотичните вещества.

Фактът, че продуктите, лишени от особена хранителна стойност, са изключително вредни за здравето и външният вид, кара много хора да предприемат драстични мерки и да ги изключат тотално от менюто си. В опитите си да се хранят здравословно обаче, те без да искат се пристрастяват към „врага” на „джънк фууд” - така наречените „органични, свръхполезни продукти”.

В последно време тези био продукти завладяха пазара и въпреки високите си цени, обществото все повече се обръща към тях. Много хора дори спират да ядат всичко, което не носи етикета „био” или „еко”. Те посвещават часове в планиране на храната си, изминават километри, за да си набавят дневната еко-порция, никога не посещават ресторанти и дори избягват приятелските сбирки поради съмнения в качеството на предлаганата храна.

Това са така наречените „орторексици” или хора, пристрастени към правилното хранене. Тези, които страдат от този модерен синдром, споделят че прекарват повече от 3 часа на ден, обмисляйки своето дневно меню. Те дори отказват да монтират кухни в домовете си, хапват само сурови плодове и зеленчуци и споделят философията, че този, който яде месо е като канибал.

Няма спор, че доброто хранене е в основата на доброто здраве, но набиращите скорост „био диети” водят до все повече случаи на пристрастяване. Тази зависимост към здравословната храна май е на път да ни превърне в „еко общество”, където орторексията ще измести дори анорексията и булимията. Дали?
 


 

Коментари към "Истини и митове за био продуктите (част 1)":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg