Какво е когнитивна поведенческа терапия?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Може да сте чували за когнитивна поведенческа терапия. Това е полезен процес в много аспекти, но какво представлява когнитивната поведенческа терапия? Когнитивно-поведенческата терапия представлява краткосрочен вид психотерапия, насочена към конкретен проблем. Наричана още КПТ, когнитивната поведенческа терапия е форма на психотерапия, която определя това как се чувстваме и действаме, като подчертава основните мисли и модели на мислене. КПТ терапевтите работят с пациенти, за да им помогнат да разкрият и променят мисловните си модели и реакции.

КПТ може да помогне с такива състояния като маниакална депресия, шизофрения, синдром на хроничната умора, нарушения на храненето, безсъние, депресия и др. Тази форма на терапия може да помогне за подобряване качеството на живот, за намаляване на стреса, но от нея има и други ползи. Научете повече, като прочетете по-долу.

Тук са разгледани 5 ползи от когнитивната поведенческа терапия:

1. Намалява симптомите на депресия

Когнитивните предимства на поведенческата терапия включват едно от най-известните лечения на депресия. Тя може да помогне на тези, които страдат от депресия да преодолеят такива симптоми като безнадеждност, гняв и ниска мотивация. Освен това проучванията показват, че КПТ помага за намаляване на риска от рецидив в бъдеще.

Когнитивната терапия може да бъде и заместител на лекарствата против депресия-антидепресантите.

2. Намалява тревожността

Също така в списъка на когнитивните поведенчески терапевтични ползи е намаляването на тревожността. Това включва страдания като паническо разстройство, генерализирано тревожно разстройство, социално тревожно разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство и пост-травматично стресово разстройство.

Когнитивната поведенческа терапия лекува тревожността, тъй като включва различни техники. Например, психическо образование за природата на страха и безпокойството, самонаблюдение на симптомите, соматични упражнения, когнитивно преструктуриране, експозиционна терапия, отбиване от неефективни сигнали за безопасност и профилактика на рецидивите.

3. Помага за лечение на нарушения в храненето

Когнитивните ползи от поведенческата терапия включват и лечение на хранителни разстройства. Тя помага за справяне с основната психопатология на хранителните разстройства, за подобряване контрола на импулси, свързани с преяждане, преодоляване на чувството за изолация. Тази терапия може също така да пречи на поддържането на нездравословно телесно тегло.

Предимствата на когнитивната поведенческа терапия също включват лечение на булимия при невроза и анорексия при невроза. Всъщност КПТ се е превърнала в предпочитано лечение на булимия и помага при лечението на около 60% от тези, които страдат от анорексия.


 

Коментари към "Какво е когнитивна поведенческа терапия? ":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg