Шопинг терапията е реална: прави ни по-щастливи

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Новини

В някакъв момент от живота си всички сме преживявали раздяла, например. И няма как да отречем, че сред нещата, които помагат да преодолеем бездната, в която се озоваваме, е и шопинг терапията.

Може да опитаме и с тренировки, но истината е, че нищо не повдига духа като новите, лъскави джаджи и джунджурии, с които се сдобиваме.

Да, шопинг терапията е реална и ефективна, не е мит. Кара ни да се чувстваме, сякаш контролираме напълно непосредственото ни обкръжение. Учените подкрепят това твърдение.

Изследване на университета в Мичиган се е фокусирало именно върху теорията, че пазаруването кара хората да усещат, че са си върнали контрола, който са загубили в друга сфера от живота си.

Резултатите показват, че тези, които са похарчили реални пари, усещат 40 пъти повече, че са си възстановили контрола, и 3 пъти по-щастливи, отколкото тези, които са разглеждали витрините.

Учените вярват, че макар мотивираното от стрес пазаруване да има и лоши страни, то е доказано в намаляването на тъгата и несправедливо е разглеждано в лоша светлина. Когато сме разстроени, не купуваме неща, които ни напомнят за какво сме разстроени, напротив.

Според Дерек Рукър, професор по маркетинг в Kellogg School of Management, има два различни типа покупки.

Свързаната компесанторна консумация се отнася до неща, за които вярваме, че ще поправят грешките, които са ни довели до неприятната ситуация, докато несвързаните покупки нямат нищо общо с това, което ни разстройва, и са в рамките на бюджета ни.

С други думи, ако някой ни обиди заради блузата, която носим, по-вероятно е да се почувстваме добре, ако си купим подобна в отговор, вместо да купим съвсем друга.

Сюзън Адамс, Forbes, сумира резултатите от експериментите на Рукър. „…субектите, които са отговорили, че се чувстват некомпетентни, и след това са избрали един от подобряващите интелигентността продукти, докладват, че тези продукти им напомнят колко некомпетентни са се чувствали.“

В крайна сметка става ясно едно – шопинг терапията помага, но ако ще си купувате нещо, уверете се, че то няма пряка връзка с това, което ви разстройва.

Шопинг терапията работи единствено, когато избирате да я направите в определен момент. За да избегнем „вината на купувача“ и безраборните харчове, трябва да избягваме и тичането в магазина всеки път, когато имаме нужда от леко повдигане на духа.

За да се насладим истински на шопинга, когато се чувстваме сломени, трябва да действаме разумно, сякаш е предписано лекарство за меланхолия.

Ако пазарувате всеки път, когато настроението ви се развали, желателно е да намерите други начини да се освободите от разочарованието.

 

Вижте още:

Шопинг вместо фитнес

5-те правила на шопинга


 

Коментари към "Шопинг терапията е реална: прави ни по-щастливи":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg