Диетичните тайни на най-слабите хора в света

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Хранене

Хранителните навици и начинът на живот са това, което ни прави не само слаби или дебели, но и здрави или болни. Няма една универсална и перфектна за всеки диета, казват специалистите. Това, което знаем обаче, са елементите на здравословната диета.


Как успяват различните народи да бъдат слаби и да поддържат форма? Кои са най-здравословните елементи от хранителната култура на известните със стройните си фигури нации?


Диетата на синята зона – ако го няма в природата, не му е мястото и в стомаха ви.


Окинава, Япония, полуостров Никоя, Коста Рика, Сардиния, Италия – това са местата с най-здравите и дълго живеещи хора в света. Учените наричат тези места Сини зони и изследват хранителните навици на местните.
Разбира се, в начина на хранене на тези хора има разлика, но общото е това, което ни интересува, защото именно това е здравословната част, която би трябвало да добавим в диетата си. Хората от Сините зони се хранят само с пълноценни храни. Това е от съществено значение за зравето. Храненето е разнообразно, но се основава на разнообразие. Например, броколи е здравословно, но диета само с броколи – не. За да се възползвате от начина на хранене на Сините зони, не изхвърляйте от диетата си само едно нещо – например, захар или глутен. Заменете опакованите и с богато съдържание храни с натурални и такива, чието съдържание не е изобилно – така ще може да следите какво точно поглъщате.


Френска диета – хранете се бавно и дълго


Френските жени се славят със сторйната си фигура. А французите като цяло са известни с дългите, приятелски и семейни вечери, на които похапването е по-скоро допълнителна наслада към задушевната атмосфера.
За сравнение, само 28% от американските семейства сядат заедно на вечеря, докато при французите процентът е 92. 42 минути отнема изяждането на само едно ястие при французите, а това не е съпроводено с гледане на телевизия.
Учените обясняват, че когато се храните бавно и се наслаждавате на храната, мозъкът не се разсейва и навреме подава сигнал за ситост – по този начин се наяждате с по-малки порции. 20 минути отнема на хормоните да подадат сигнал на мозъка, че вече сте сити, и ако се храните бързо, поглъщате повече калории за това време.


Японска диета – напълнете чинията с риба и зеленчуци


Японската хранителна култура включва 25% по-малко калории, благодарение на малките порции и чиниите, пълни със зеленчуци. Ако обаче вече ви е писнало да ядете едни и същи зеленчуци, може да опитате екзотичите вкусове като едамаме и мисо. Поне три пъти седмично хапвайте риба. Препоръката на специалистите е да е с по-високо съдържание на омега-3 мастни киселини като риба тон и сьомга. Омега-3 намаляват риска от сърдечни заболявания и поддържат здравето на мозъка.


Корейска диета – ферментирали храни за добро храносмилане


Ферментиралото зеле кимчи е тайната на корейците за дълголетие и красота. Традиционното ястие действа добре на червата и подобрява храносмилането. Ферментиралите храни съдържат пробиотици – добрите бактерии, които живеят в червата и играят важна роля във функцията на имунната система. Те обаче влияят и на теглото ни и способността да отслабваме. Да живее нашето кисело зеле!


Немска диета – отървете се от глада за сладко


Изследванията показват, че ако ядете богата на протеини закуска, през деня няма да изпитвате пристъпи на глад. В Германия 75% от хората закусват, а менюто им включва месо, сирене, рохки яйца, плодове и хляб.
Доказано е, че закусващите хора са по-малко склони към затлъстяван. Похапването сутрин е като "ритник" за метаболизма. Но да грабнете една бисквита не е достатъчно. Нужна ви е закуска с много протеини, за да се отървете от желанието да ядете сладко през деня.
Не се оправдавайте обаче, че нямате време. Намерете такова. За здраве е.


Гръцка диета – мазнините не ви правят дебели


Средиземноморската диета е сред най-популярните в света. От какво се състои? 50% въглехидрати, 20% протеини и 30% мазнини. Но тези мазнини са основно ненаситени от зехтина, маслини и ядки, различни от наситените мазнини, които поглъщаме с любимата пица и обработените храни. Изследванията показват, че наситените мазнини те карат да ядеш още повече храна, защото объркват хормоните на глада. От друга страна, ненаситените помагат за контрол на нивата на инсулин. Гърците похапват здравословни мазнини, въглехидрати от цели зърна и плодове, а протеини си набавят от морската храна. Ядат и месо, но не толкова често.

Мексиканска диета – обядът е най-голямото хранене за деня


Някои изследвания показват, че малките порции за вечеря са ключови за отслабването. Едно от тези проучвания, например, показва, че от 420 участници с наднормено тегло, тези, които изяждали най-обилното си ядене преди 3 часа следобед, отслабнали доста по-бързо от тези, които се хранели по-късно.
И въпреки популярното схващане, че въглехидратите не са полезни – това не е така. Важното е да избирате добрите въглехидрати. Вместо да броите колко точно сте хапнали, изберете пълнозърнести храни и плодове с високо съдържание на фибри. Комбинирайте въглехидратите с чист протеин за пълноценно меню.


 

Коментари към "Диетичните тайни на най-слабите хора в света":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg