6-те навика, които никога няма да ни позволят да сме щастливи

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Колко опасни могат да са някои „рутинни“ навици, които дори си мислим за нещо съвсем нормално? Категорично много. Според психолозите, правейки тези неща, човек никога няма да бъде щастлив и удовлетворен. Те съветват да се отървем от тях по възможно най-бързия начин!

 

1. Да се тревожим постоянно

Всеки човек, ежедневно има причина за тревоги. Страх от неизвестното, страх за близък човек, страх от даден проблем, страх дори от несъществуващ проблем. Тревогата в случая е не само опасна за психическото ни здраве, но ни пречи да направим най-правилното нещо – да разрешим проблема, да премахнем източника на страх или просто да приемем, че има неща, които не зависят от нас. Затова, вместо да треперим от нерви, нека се запитаме „Какво мога да направя сега, за да изляза от тази ситуация?“

 

2. Постоянното желание да угодим на другите

Стремежът към чуждото одобрение е присъщ на много от нас. Съгласяваме се с неща, с които не сме съгласни, правим услуги, които ни отнемат от времето с любимите хора, съгласяваме се да работим повече за едното „Браво“. Истината е, че няма как да угодим на всеки. Истината е, че на първо място трябва да поставяме себе си и хората, които обичаме. Истината е, че трябва да се научим да казваме „Не!“.

 

3. Да живеем в миналото

Миналото си е отишло завинаги и никога няма да се върне. Няма отново да сме деца, няма отново да сме веселите и безгрижни тийнейджъри, бившето гадже няма да се върне при нас, не можем да изтрием с гумичка казаните думи, не можем да върнем времето и да реагираме по друг начин. Да и онази излагация, която поражда у нас срам и ужас не може да бъде заличена. Всеки човек има от какво да се срамува, всеки човек иска да върне нещо. Но миналото трябва да е източник на опит и поуки, които да прилагаме тук и сега.

 

4. Да мислим за това, което предстои

Излизате на обяд с колегите и си мислите как ще свършите еди-коя си задача, ще ви се скара ли шефът, ще успеете ли навреме за срещата. А, единственото, което трябва да направите, е да се насладите на храната си. Едно е да си направиш план, друго е в главата ти постоянно да има мисли за предстоящото. Когато мислим за това, което предстои, ние всъщност изпускаме важните и ценни моменти сега.



5. Мързелуване

Нека направим уточнението, че няма нищо лошо да се излежавате цял ден пред телевизора след дългата и тежка работна седмица. Проблемът е, ако това е вашето ежедневие. Дните минават, а вие живеете в сапунките от екрана и риалитита. И Фейсбук, разбира се. Само че времето не се връща назад. Не можете и да си го купите. Когато го пилеем е по-абсурдно от това да поддържаме огъня в камината с банкноти.

 

6. Прекалената заетост

Един служител от отдел продажби влязъл в кабинета на шефа си и му казал, че месеци наред работи с по 3 часа повече от всички останали и смята, че е крайно време да получи повишение. Шефът му …го уволнил. На слисания поглед на служителя отговорил, че за толкова работни часове, фирмата трябва да е увеличила продажбите си с поне 10%, но това не се е случило. Не, тази история не бива да предизвиква у нас негодувание срещу „алчния“ шеф. Трябва да разберем, че заетост и продуктивност са две съвсем различни неща. Защо отделяме часове на нещо, което се върши за 15 минути? Или дори да сме с голям "капацитет на полезно действие", не спираме да си намираме нова и нова работа. Губим от времето си за почивка и забавления, ставаме изнервени, работни зомбита. Има една мисъл: „Нито един човек на смъртния си одър няма да съжалява, че не е работил повече!“ Ще е добре хубаво да се замислим над нея.

 

Вижте още:

Кошмарите се превръщат в щастие, когато станеш майка!

Момичета, повече секс за щастие!
 


 

Коментари към "6-те навика, които никога няма да ни позволят да сме щастливи":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg