Безсънието можело и да е полезно

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Интересно изследване датира от началото на 90-те години на ХХ век от психиатърът Томас Вер.

Той провел експеримент в продължение на месец.

Участниците били потопени в мрак за 14 часа, като на четвъртата седмица те спели първо 4 часа, събуждали се за следващите два и след това заспивали за още 4.

Това впечатлило специалистите, изучаващи съня, но все пак сред повечето хора максимата за здравословния осемчасов сън си остава несломима.

През 2001 г. историкът Роджър Екирх публикува научен труд на базата на 16-годишни изследвания, констатиращи, че хората са спели в два отделни отрязъка от нощта.

В книгата, която издава четири години по-късно, се посочват много примери за разделения сън. Описва се първият сън, който започва около два часа след здрачаване, следват един-два часа безсъние, а после втори сън.

Характерно е, че в този период на бодърстване хората са доста активни, отиват до тоалетна, пушат, четат, разговарят, правят секс…

Екирх констатира, че свиделствата за първи и втори сън започват да намаляват през 17 век. Вероятно за това повлияли подобренията в уличното и домашното осветление, както и разпространението на кафенетата, които понякога работели и по цяла нощ.

Постепенно хората сякаш слели тези времеви отрязъци от бодърстване, като днес слятия осемчасов сън се счита за най-полезен. А всъщност, изследователите на съня, в споменатите им работи, отчитат, че проблемите с безсънието може да се коренят в естественото предпочитание на организма.

Така се отбелязва, че събуждането през нощта е част от нормалната човешка физиология.

"През по-голямата част от еволюцията сме спели по определен начин", казва психологът Грег Джейкъбс.

Затова мисленето, че трябва да спим в непрекъснат блок може да окаже неблагоприятен ефект, предизвиквайки напрежение за хората, които се будят нощем. А тази непрегнатост може да наруши съня и да се пренесе и в живота през деня.

Така че, ако се будите през нощта, може да почетете нещо интересно, и, не се напрягайте. Оказва се, че може да е полезно.

Вижте още:

5 много полезни за мозъка храни 

Как да живеем по-здравословно


 

Коментари към "Безсънието можело и да е полезно ":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg