Живо коледно дърво

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Рождество Христово е много обичан празник, който почти не си представяме без коледна елха.

Помним как преди години беше обичайно за новогодишните празници да се използват отсечени дръвчета от ела, бор или смърч. После на мода дойдоха изкуствените елхи, а сега всеки може да направи интелигентен избор и да предпочете ЖИВО КОЛЕДНО ДЪРВО.

Според предпочитанията и възможностите си, можете да изберетеиглолистно дръвче, за което ще се грижите и след празника или ще засадите в парка или някъде другаде, сред природата.

Как да се грижим за коледното дръвче

Когато вземем дръвчето трябва да му изберем място, което е далеч от отоплителни уреди и възможно по-просторно. Почвата трябва да се поддържа постоянно влажна. Пръскайте около елхата с вода, както оросявате стайните растения, за да има по-добра влажност на въздуха, а листната маса на коледната елха да е свежа.

Дори и да полагаме тези грижи, трябва да знаем, че не е добре дръвчето да престоява в помещение повече от две седмици. Затова, ако украсим дръвчето на 24 декември то може да стои в помещението до 6 януари.

Какъв вид иглолистно дърво да изберем?

Елата и смърча са най-срещаните видове, предлагани в градинските центрове.

Обикновената ела Abies alba, е красиво дърво с правилна конусовидна корона в млада възраст. Ще я различите от смърча по плоските иглички с две бели ивици от долната страна.

Понеже е чувствителна към замърсения градски въздух и летните засушавания, трябва да я засадите във вътрешността на парк или сред природата. 

Обикновенният смърч – Picea abies прилича на елата, най-вече докато дръвчетата са малки. Неговите иглички обаче са заострени с ромбовидно сечение и спирално разположени по клонките. Този вид коледно дърво има по-голяма устойчивост за градски условия и е по-често срещан сред парковете .

Конусовидният смърч – Piceaglauca ,,Conica” е можем да изберем, ако желаем да се грижим за изглолистното дърво през цялата година, Това дръвче достига най-много до 5 м височина и то ако е засадено в свободна почва. В саксия може да го отглеждате години наред, на терасата или в двора.

Конусовидният смърч се цени особено заради правилната си и изключително гъста корона.

За отглеждането му  трябва да изберете подходящ съд, който да е с дълбочина 1/4 от короната на дървото. На дъното на съда поставете добър дренаж –пласт  камъчета, с около 3-4 см. Почвата трябва да е хранителна и лека, добре е да изберете торфено-почвени смеси, към които може да се добави 1/3 промит, речен пясък. През вегетационния сезон, подхранвайте дървото с торове за зелена листна маса, обогатени с микроелементи. През лятото почвата трябва да се поддържа постоянно влажна.

Дървото трябва да е на защитено от вятър място, с източно изложение или пък при южно изложение, като има засенчване за част от деня.

Така ще имате свое коледно дърво, което ще пази спомените от празничните дни.

Източник: zeleno.bg


 

Коментари към "Живо коледно дърво":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg