Как да разберем дали сме пристрастени към бързата храна?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Хранене

Пристрастеността към алкохолът и наркотиците е същата като при бързата храна. Да сте пристрастени към бързата храна може би не е толкова силно, но все пак то засяга същите зони от мозъка и нерви.

Лекари са направили специфични критерии, според които преценяват дали дадена субстанция е пристрастяваща или не. Според тези критерии, една субстанция е пристрастяваща, ако отговаря на три ли повече от следните критерии: абстиненция, толеранс, използване въпреки нанесени щети, загуба на контрол, , трудности при отказването и непрекъснато мислене.

Нека видим как всяко едно от тях се прилага и към бързата храна:

1. Абстиненция

Това е нещо, което трудно може да се измери при хората. Лично аз не изпитвам никакви симптоми, когато спра да ям захар, но много хора твърдят, че страдат от абстиненция. Почти съм сигурен, че това не е научно доказано при хората, но ако погледнем към нашите приятели – плъховете, то излиза, че наистина изпитват симптоми на абстиненция, когато откажат захарта.

2. Толеранс

Това най-често се случва, когато хората се тъпчат с храна и трябва да ядат повече и повече, за да стимулират произвеждането на допамин. Това се случва, защото мозъкът свиква с ефектите от бързата храна и също така е доказано при експеримент с плъхове.

3. Използване въпреки нанасяне на щети

Хората ядат ли бърза храна, въпреки че знаят, че е вредна? Отговорът на този въпрос е очевиден – хората ядат бърза храна , въпреки че тя им поднася много физически проблеми. Нездравословната храна индиректно убива милиони хора по света всяка година и продължава да е все по-голям проблем отколкото пушенето на цигари.

4. Загуба на контрол

Това също е очевидно. Много хора се опитват да предприемат действия относно здравето си, но се провалят само след няколко дни или седмици. Те нямат контрол върху консумацията си. Решават, че повече няма да ядат бърза храна, но въпреки това го правят.

5. Трудности при отказването

Много хора многократно се опитват да се „откъснат“ от бързата храна, но не успяват. Това е много често срещано и е главната причина за трудността да ядем бързата храна само в умерени количества.

6. Непрекъснато мислене

Това е времето, което човек прекарва в мислене или придобиване на дадена субстанция. Точно тогава нуждите излизат на повърхността. Когато наистина искаме нещо (като шоколад, например), е много трудно да мислим за нещо друго. Има обсесивно и компулсивно желание да се сдобием с това, което е най-трудно да откажем. Точно за това хората, пристрастени към бързата храна изпитват трудности към спазването на диета без захар или въглехидрати.

Е, вие виждате ли се в три или повече симптома? Ако да – според учените, вие сте пристрастени към бързат храна. Искам само да спомена, че не всички хора се пристрастяват, но много го правят. Лично аз мисля, че пристрастеността към тези храни е главната причина за епидемията с наднорменото тегло.
 


 

Коментари към "Как да разберем дали сме пристрастени към бързата храна? ":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg