Какво е свобода?

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Сама вкъщи

„Тези, които са живели в концентрационни лагери, сигурно си спомнят мъжете, които обикаляха палатките и раздаваха последното си парче хляб. Може да са били малко на брой, но са достатъчно доказателство, че на човек може да му се отнеме всичко освен едно: последната човешка свобода – да избираш поведението си при каквито и да било обстоятелства, да избираш собствения си път."
 Виктор Франкъл


Историята на известният психиатър Виктор Франкъл е изключителна. Той преживява няколко години в концентрационни лагери, включително Аушниц, само за да отрие, че родителите и жена му не са оцелели. Докато е там, той развива своята теория, че човек е щастлив само когато открива смисъл в живота си. След войната той се жени повторно, написва 25 книги, основава училище за психотерапия, строи университет във Виена, който носи неговото име, преподава лекции по цял свят и доживява да види продадени повече от 9 милиона копия от своята книга „Човешкото търсене на смисъл”.


Една от най-внушителните идеи на Франкъл е, че хората притежават способността да избират своето поведение дори в най-тежките ситуации. В това се състои същността на въпроса какво е свободата. Светът не винаги ще ти поднася рози, но решението как да реагираш на изпитание, което определя собственото ти щастие, е твое. Хората могат да ти отнемат много неща, но никой не може да управлява мислите, емоциите и поведението ти. ТИ си този, който контролира тези неща.

Каква е връзката на теорията на Франкъл с нашето ежедневие?

Първо, може да ни накара да обмислим собствената си концепция за „нещастие” – в лагерите той открива, че дори в условията на ужасяващо човешко страдание, хората са способни на хуманен жест. Можем да се поучим, че независимо колко ни сломяват проблемите, пак можем да сме радостни и щедри. На второ място, Франкъл подчертава значението на смисъла: осмислянето на живота ни и откриването на това, което го прави ценен може да ни даде надежда и да ни накара да бъдем активни, вместо отчаяни. Не на последно място, можем да се вдъхновим от начина, по който Франкъл преодолява такова ужасно и променящо живота събитие и остава в сърцето си, позитивен човек, който цени живота независимо от обстоятелствата. Франкъл почива през 1997г. (на 92 години), а всички ние можем да си извадим безценни поуки от вдъхновяващия му живот.


 

Коментари към "Какво е свобода?":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg