Хормоните диктуват правилата на любовта

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Тенденции

Срещаш някого, между вас прехвърчат искри и пламва клада от страст – необяснимо е, но е точно така. Да, любовта наистина е химия и това вече дори си има научно доказателство!

Д-р Хелън Фишър изучава „химията на любовта” цели 30 години, за да може най-накрая да разкрие тайната на най-вълшебното чувство! А тя, скъпи приятели, се крие в хормоните, които карат определени хора да се привличат или отблъскват.

Д-р Фишър е разделила хората на 4 основни типа спрямо интимните им взаимоотношения - изследователи, строители, управители и преговарящи. При всеки от тези видове се наблюдават различни нива на допамин, серотонин, тестостерон и естроген.

Как тези хормони оказват влияние върху избора на партньор ли? Много просто! Например при хората, които имат завишени нива на допамин, се забелязва стремеж към търсене на нови изживявания както в живота, така и в отношенията с партньорите. Тях Фишър класифицира като „изследователи” и те определено не спадат към листата с най-верните партньори.

Серотонинът пък действа по точно обратния начин - създава спокойна и балансирана личност, характеризираща се с вярност и постоянство във връзките си. Тези хора са така наречените „строители”.

При „лидерите” пък преобладава тестостеронът. Те са решителни, не обичат да крият истината и се характеризират със стратегическо мислене.

Естрогенът пък е отговорен за формирането на творческия тип личности или „преговарящите”. Те са много сетивни и чувствителни и именно това им помага лесно да намират език с различни хора.

Е, в крайна сметка се оказва, че това дали връзката между двама души има бъдеще зависи много от това дали партньорите имат общи интереси. А, както разбрахме, те в голяма степен са породени от надмощието на даден хормон над другите.

С други думи – явно перфектните двойки са си предопределени по природа.


 


 

Коментари към "Хормоните диктуват правилата на любовта":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg