10 здравословни съвета как да се подготвите за пътуване

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Препоръчано

Пътуванията ни изкарват от комфортната ни зона, но това, оказва се, е за наше добро. Защото именно това и споменът за пътуванията ни поддържат здрави и намаляват стреса и вредния ефект от него. Пътуването ни предлага нови изживявания, срещи с нови култури и изобилие от позитивни вибрации. Но макар да ни действат здравословно в дългосрочен план, пътуванията могат да се окажат коварни за здравето ни в момента. Често пъти тръгваме прибързано и подценяваме грижата за здравето си – например, заради динамичното ни всекидневие и бързината, с която се отправяме на #път, възползвайки се от предоставената възможност, изоставяме здравословния си режим на хранене и тренировки, забравяме и методите, с които поддържаме здравето си.

Преди следващото си #пътуване обаче, пробвайте тези 10 съвета, за да останете здрави на път.

1.       Носете си маска за лице

Когато поемем на път, не можем да избираме хората, с които се сблъскваме – в самолета, автобуса, хотела, ресторанта. Между тях може да попаднем и на болни, а в самолета, например, няма как да се отдалечим достатъчно от някой със симптоми на грип. Маската за лице няма да ви натежи, нито да заеме място, но ще ви даде поне някаква защита, ако ви се наложи да делите ограничено пространство с болен.

2.       Посетете лекаря си

Да, истината е, че ние не сме свикнали да посещаваме личния си лекар за профилактични прегледи и изследвания. Но ако ви предстои да заминете за по-дълго и на място с тотално различен климат, не си пестете 3-те лева за такса при джипито и 10-те лева за пълна кръвна картина(да, толкова струва – между 9 и 11 лева в различните лаборатории). Така ще си спестите притеснението, че въпреки че нямате никакви симптоми, не сте предразположени към бързо разболяване. Един профилактичен преглед и ПКК няма да ви даде гаранция, че няма да лепнете нещо, но поне ще сте спокойни, че организмът ви, например, не е изтощен.

3.       Обърнете специално внимание на личната си хигиена

Задължително сложете в личната си чанта дезинфекциращи мокри кърпички и дезинфекциращ гел. Не са кой знае колко обемни или тежки, но ви дават гаранция, че ще направите каквото можете, за да избегнете контакт с микроби и бактерии. Не забравяйте и да се възползвате от по-приличните тоалетни, където има топла вода и сапун. Но след това отново използвайте дезинфекциращия гел.

4.       Носете контактни лещи, само ако наистина се нуждаете от тях

Може и да си мислите, че с очила изглеждате като нърд на снимките, но носенето на лещи от сутрин до вечер може да изсуши очите и да засили податливостта към раздразнение. А това ще ги направи и по-податливи на микроби.  

5.       Останете хидратирани

Дори няма нужда да казваме колко е важно да хидратирате тялото си добре по време на пътуване. От личен опит знам колко е трудно това, ако трябва да пътуваш с автобус 12 часа, а водата ти действа веднага. Но бутилката с вода винаги трябва да е в чантата ви. Когато пиете, не изпивайте по много, а по една глътка, но по-често. Най-добре е да имате бутилка за многократна употреба, която може да пълните винаги, когато попаднете на чешма. Внимание обаче! Не правете това, ако сте в развиваща се страна, където все още има проблеми с питейната вода и заразните болести. В такъв случай си купувайте бутилирана вода.

6.       Продължете с тренировките си

Веднага ще се запитате как може да стане това по време на пътуване. Има йога упражнения, които отнемат точно 5 минутки и се правят в леглото. Дори и да се занимавате с това, но го правете, не се отказвайте, защото спрете ли със заниманията си, ще ви бъде по-трудно да се върнете към тях.

7.       Бъдете активни

Пътуването ни прави по-здрави. И за целта няма нужда да изкачваме Алпите или да плуваме в разкошни езеро всеки ден. Понякога през повечето време сме затворени в автобус или самолет. И все пак, можете да бъдете активни. Ако пътят е дълъг, задължително изкарвайте всяка почивка(ако е автобус) на крак, ако сте в самолет, станете и се разходете. Направете няколко разтягания, за да предотвратите тромбозата на вените. Научете някои упражнения за краката, ще намерите видео клипове в YouTube. Винаги разглеждайте големите градове, ходейки пеша. Първо, ще си спестите пари, второ, ходенето е може би най-полезната физическа активност, която ангажира всички мускули по тялото, включва и дишането, действа добре на сърцето.

8.       Хранете се здравословно

Да, много е изкусително да пробвате това или онова, когато сте на ново място, с различна култура. Но ако искате да се чувствате достатъчно добре, за да имате и следващо пътуване, не забравяйте хранителния си режим. Това не означава да откажете да пробвате новите ястия, а да внимавате какво и колко от него изяждате. Пробвайте, но не прекалявайте, това е. А когато излезете от хотела, на път да изследвате града, напълнете чантата си със здравословни закуски. Ако сте в хотел и имате закуска, то винаги ще има и плодове, от които може да си вземете за през деня.

9.       Почивайте си добре

Лично за мен е много трудно да намеря време за сън 3-5 дневните ми пътувания и осъзнавам колко е лошо това. Но някак ми се струва ужасно да губя ценно време за сън, когато имам толкова малко дни, за да разгледам един град. Безсънието обаче може сериозно да навреди на здравето ви. Затова изчислете така програмата си, че да си дадете достатъчно сън, в никакъв случай не оставайте без сън за повече от денонощие. И в зависимост от мястото, на което сте, намерете начин да успокоите съзнанието си и да релаксирате.

10.   Винаги си носете основни лекове с вас

Всички си имаме своите начини да се справим с познатите неразположения на организма – главоболие, коремни болки. При жените и цикъл. Не разчитайте, че там където отивате, ще откриете алтернатива на лековете, които за себе си сте открили като работещи – без значение дали е западен или алтернативен лек. 


 

Коментари към "10 здравословни съвета как да се подготвите за пътуване":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg