Боже, какво ядем? Цяло семейство почина от хранително натравяне!

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Из мрежата

Цяло семейство почина от хранително натравяне миналата събота в испанския град Севиля. Според една от версиите майката, бащата и 14-годишната им дъщеричка са станали жертви на ботулизъм (заболяване, дължащо се на токсикоинфекция възникнала от действието на ботулинов токсин, причиняващ се от бактериите Clostridium botulinum.)

Съседи и близки на семейството, твърдят, че хората са закупили храната си от магазин, а не са ровели в боклука, както са се опитали да внушат някои. След като версията с клошарите не успява да мине, излиза нова – храна с изтекъл срок на годност, но и тя издиша.

Местните са убедени, че властите умишлено крият резултатите от аутопсията и отказват да назоват имената, както на марката, произвеждаща отровната храна, така и веригата, която я е разпространявала. Нещо повече! Направен е опит случаят да бъде потулен. Новината обаче, е толкова шокираща, че предизвиква масови протести, продължаващи вече няколко дни.

Според общите схващания, ботулизмът е изключително рядка болест, но онова, което никой не ни казва, е че случаите на смърт в следствие на натравяне с ботулинов токсин стават все повече. Това е най-силната биологична отрова, позната на човечеството. Развива се само в анаеробни условия, при липса на кислород – консервирани храни, месни продукти, приготвени чрез опушване, заразени сухи млечни, недобре измити или обработени продукти...

Друг интересен факт, е че отново според общите схващания, тази болест е най-разпространена в слабо развитите страни, но статистиката сочи друго – най-масови случаи на ботулизъм има в Америка и Европа.


Как да се предпазим от ботулизъм?

Чрез щателно измиване със силна струя течаща вода на хранителните продукти преди тяхното консервиране.
Като точно спазваме технологията на консервиране - продължителност на термичната обработка, добро вакуумиране и пр.
Ако месните продукти (кайма, малотрайни колбаси и пр.) и месните ястия са престояли повече от 8 часа на стайна температура, трябва да се преработят термично - да се изпекат, сварят или изпържат.
Когато отваряме консервите, трябва внимателно да проверим дали има промени в специфичния цвят и миризма на продуктите и дали има утайка на дъното на буркана. Ако тези неща са налице, консервата не бива да се използва.
Пресичането на пастьоризираното или свареното мляко, престояло на топло, показва, че има опасност от наличие на ботулинови спори в него и то не бива да се използва. Друг е случаят, когато прясното мляко се пресече при сваряване; то не е опасно за консумация, защото пресичането се дължи на млечната киселина, отделена от млечнокиселата бактерия.
Да се има предвид, че в хладилника не се образува ботулинова отрова. Но когато сготвената супа или ястие престоят на стайна температура повече от 8-10 часа, трябва да се преварят за 10 мин.

Всички, които са яли от една и съща заразена консерва, трябва да потърсят лекарска помощ, дори и тези, които нямат признаци на отравяне. При най-малки съмнения за ботулизъм трябва незабавно да се потърси лекар.

И все пак остава въпросът защо случаи като този, особено, когато е замесено името на известна фирма, остават някак недовършени?Остава ни също и да се надяваме да не попаднем на такава храна, защото големите вериги в Испания, са същите, от които си пазаруваме и в България.


 

Коментари към "Боже, какво ядем? Цяло семейство почина от хранително натравяне! ":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg