Кучетата могат да бъдат най-добрият приятел на човека, но ново изследване показва, че те могат да бъдат и умишлено подли

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Препоръчано

Мариан Хебърлейн забелязва, че кучетата са по-умни отколкото тя си е мислела. Тя  забелязала способността им "да използват измама помежду си, за да получат това, което искат и решила да провери дали правят същото и с хората, казва тя за „New Scientist”. В резултат на изследването, публикувано 1 март в „Познание за животните”, тя открива, че домашните кучета имат способността да правят разлика между приятел и враг и когато разпознаят враг, действат с  измама.

Хебърлейн и екип от изследователи събират 27 кучета от различни породи. Те започват експеримента с период на обучение, в който всяко куче е представено на две непознати жени, наречени "партньори". Собствениците държали своите кучета на каишка, на около три метра от две купички с храна. След това, един от партньорите тръгва към купичките, призовавайки името на кучето и след това дава на кучето лакомство, когато то стига там-изследването нарича това "кооперативен партньор."

 

Вторият партньор - жена също тръгва към купичките и призовава името на кучето, но тя също така демонстративно слага лакомството в джоба си, отива до кучето и му показа празните си ръце  - изследването нарича това "конкурентен партньор."

След това кучетата са били обучавани да водят партньорите към една от две еднакви кутии, съдържащи или наденица или кучешки бисквити , когато чуе фразата "покажи ми храната." Ако кучето доведе кооперативния партньор до една от кутиите с лакомство, то ще получи лакомството. Ако кучето е довело конкурентния партньор до кутия с лакомство, обаче, кучето няма да да получи лакомство. И в двете ситуации, кооперативния или конкурентния партньор след това си тръгва и собственика на кучето му дава лакомство.

 

На последно място, както кооперативния, така и конкурентния партньор едновременно подава ръката си към кучето, докато държи парче наденица. Тогава кучето е било освободено от собственика и оставено да се обърне към двамата партньори. Ако то отиде до кооперативния партньор, на кучето е било позволено да изяде наденицата; ако отиде до конкурентния партньор, той слага наденицата в джоба си и показва празната си ръка.

След периода на обучение следва двудневен тест.

Първо, на кучетата е показана селекция от три кутии: с предпочитаната им наденица, една със суха бисквита, и една с нищо. (Кучетата последователно са избрали колбаса пред сухите бисквити по време на серия от тестове).

Оказва се, че кучетата са били в състояние до приложат това, което са научили за партньорите си в тренировъчната фаза и разбират как тяхното поведение влияе на човешкото поведение - да приложат измамната стратегия, за да получат предпочитаната наденица:Кучетата са склонни до доведат кооперативния партньор към предпочитаната наденица, а конкурентния партньор водят до сухата бисквита или празната кутия. Тъй като от опита си, кучето знае, че конкурентния партньор е вероятно да не му даде нищо, така или иначе,това показва, че те разбират, че има шанс да получат или предпочитаната наденица или поне суха бисквита, по-късно от техния собственик или кооперативния партньор.

С други думи, те се опитват до заблудят конкурентния партньор да не задържа подаръците и наградите.

Разбира се, това е само едно изследване, с малък размер. Но то е проведено на базата на научен метод, който в миналото е разкрил познавателните способности на шимпанзета, някои други маймуни и гарвани.

Последното откритие добавя (към нарастващите изследвания върху кучета като цяло ) подобни на човешките когнитивни - познавателни способности у кучетата като способността им да изградят спомени, да разберат намерението на човешкото общуване и да анализират лицеви изражения, способности, досега приписвани за  еднозначно човешки.


 

Коментари към "Кучетата могат да бъдат най-добрият приятел на човека, но ново изследване показва, че те могат да бъдат и умишлено подли":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg