Музикотерапия вместо хапчета

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Съвети

Отдавна знаем, че музиката е много важен фактор за нашето настроение. Когато ни е тъжно, честичко лекуваме душата си с новия прочувствен хит на Бионсе, например. Или обратното, онова така важно „зарядно” за весел купон, не може да мине без няколко „живи” рап парчета. Но знаете ли, че мелодията е и най-старият лечител?

Ритмичните звуци са били използвани като лек за различни болести, още от древността. В Египет пеенето е било най-предпочитаното сънотворно, а с шаманските напеви се лекували раните на пострадалите войни.

Днес музикотерапията става все по-популярна. А в държави като Русия и Америка, се изграждат цели центрове за музикална терапия и медико-акустични технологии. Нещо повече! От няколко години на пазара се предлагат аудио дискове за самолечение. Специалистите смятат, че „слушайки” определени тонове нездравият организъм постепенно сам започва да се възстановява.

Този нетрадиционен вид медицина, се препоръчва за всякакви неразположения, но най-ефикасен е при психични проблеми, стрес и депресия.

Американски психолози от университета в Охайо открили, че тъжните песни провокират производството на хормона пролактин в тялото. По този начин човек изпитва утеха и се чувства по-добре. Ето защо, учените смятат, че няма по–добър антидепресант от нежната мелодия.

Твърди се, че различните стилове влияят по-различен начин на хората. Ако тъжната песен лекува депресия, то военните маршове повишават мускулния тонус. Мажорната мелодия пък, ускорява пулса и вдига кръвното налягане.

Съществува дори цял изготвен списък със заболяванията и тоновете за лечение. За борба с тютюнопушенето, горещо се препоръчва слушането на Шуберт, Бетовен и Свиридов. А за неврози и стрес - музиката на Чайковски, Пахмутова, Шуман и Таривердиева.

Така че, много внимателно подбирайте стила на песните, които слушате сутрин на път за работа! Нервните шофьори съветваме да избягват Drum and Bass! В противен случай съвсем скоро може да се окажат на „Чайковска диета”!


 

Коментари към "Музикотерапия вместо хапчета":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg