Опаковката на бързите храни, може да е също толкова вредна, колкото и самата храна

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Хранене

Негативните странични ефекти от прекомерната консумация на бърза храна са добре документирани. Постоянното ядене на такъв тип храни може да доведе до наднормено тегло и хранителната стойност на тези храни е много по-малка отколкото на храните, приготвени вкъщи.
Според ново проучване, вредите от бързата храна могат да идват и от друго място: опаковката. Учените тествали над 400 опаковки на бързи храни от 27 вериги заведения в САЩ, включвайки хартия, картон и чаши за пиене, които правят контакт с храната. Те изследвали пробите в търсене на PFA, голяма група химикали, произвеждани от 1950г. насам. Тези химикали са известни с това, че се натрупват в кръвта. Въпреки, че ефектите от тях са изучавани върху животни, учените не са сигурни как те действат на хората. Химикалите се намират в много продукти, но притесненията относно техните ефекти са се увеличили през последното десетилетие.

Поради тяхната разпространеност, не е учудващо, че 56% от химикалите са намерени в хартия за печене и опаковки за хляб, 28% в опаковки за бургери и 20% в картона.

“Тези химикали се свързват с редица заболявания и проблеми със здравето, така че е обезпокояващо, че хората ги доближават до храната си. „ – твърди Лорел Шайдер – водещ автор на проучването.

Най-уязвими към химикалите са децата и неродените бебета. Химикалите могат да минат през кръвта и кърмата, а също така са резистентни към вода, мас и топлина, което ги прави още по-трудни за премахване. Според уеб сайт на американското правителство, химикалите могат да намалят плодовитостта, увеличат нивото на холестерол, да засегнат имунната система и да увеличат риска от определени ракови заболявания. Уеб сайтът също така няма и специфични препоръки за хората, които искат да намалят използването на продукти с тези химикали, защото практически те са навсякъде.

Производителите на бързи храни са се съгласили да премахнат химикалите, които се смятат за най вредни, но проучването откри, че те просто са заменени с други химикали. Това са други алтернативи, които вече са достъпни и което значи, че компании, които искат да произвеждат опаковки без потенциално отровни химикали могат да го направят.


 

Коментари към "Опаковката на бързите храни, може да е също толкова вредна, колкото и самата храна":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg