Социалните мрежи наистина са вредни за здравето

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Из мрежата

Парадоксът на щастието – теорията, която предполага, че всички наши приятели са по-щастливи от нас, вече е доказана. Изследването на доцент Johan Bollen потвърждава теорията и според него е ясно какво ни прави нещастни.


Как работи парадоксът на щастието? Виждате, че всички ваши приятели имат по повече приятели, отколкото имате вие в социалните мрежи и по този начин се чувствате по-малко популярни, а това пък понижава самочувствието. И въпреки че може и да не го осъзнаваме, милиони са хората, които се чувстват нещастни заради социалните мрежи, а сред тях може да сме и ние.


Досега нямаше достатъчно доказателства в подкрепа на парадокса на щастието. Но Болън и неговите изследователи казват, че са открили надежда корелация между социалните медии и нещастието на човек. Всъщност заради странните начини, по които се сдобиваме с „приятели“ във Facebook и Twitter, усещането ни за това какво означава истинска свързаност е размито. Това пък води до парадокса на приятелствата – представете си, че имате 10 приятели и 9 от тях също имат по 10. Но един от вашите приятели има 1 000 000 приятели. В такъв случай всички ваши приятели имат средно по 100 000 приятели, докато вие имате само 10. Но всички ваши приятели в същото положение като вас, освен този с милион приятели.


Ако е математически възможно всички ваши приятели да имат повече приятели от вас, тогава същата теория може да работи и по отношение на щастието. Това е при положение, че приемем, че популярността има връзка с щастието.


За да намерят доказателства за тази теорията, Болън и екипът му са разгледали 3000 туита от 40 000 човека, като са използвали основен алгоритъм, който определя позитивна или негативна е емоцията в туита. Така са преценили емоционалното състояние на потребителя. Екипът предположил, че щастливият човек туитва с позитивна вибрация и обратното. Включили и броя последователи на всеки обект на изследване.


Резултатите показали, че колкото по-депресиран е човекът, толкова по-интензивно усеща парадокса на щастието.


„Въпреки че и щастливите, и нещастни групи от субекти са повлияни от парадокса на щастието, много по-силно се влияят нещастните субекти“, казват изследователите.


Дали наистина приятелите ни са по-щастливи от нас? Болън отбелязва, че парадоксът може да се породи от неочаквани неща. Може да е в резултат не от присъствието на щастливи хора около нас, а от социалната интеракция между хората. Нещастието е по-заразно.

 

 

Вижте още:

8 неща, които не трябва да публикуваме в социалните мрежи

Защо непрекъснатото проверяване на Facebook е вредно?


 

Коментари към "Социалните мрежи наистина са вредни за здравето":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg