Според неотдавнашно проучване, баби, които са пушили в по-младите си години, могат да бъдат отговорни за пренасяне на негативните последици от тютюнопушенето към техните внучки. Изследователите установяват, че момичетата, чиито баби по майчина линия са пушили по време на бременност, са изложени на повишен риск от развитие на аутистично разстройство.
Екип от експерти по здравеопазването в Университета в Бристол в САЩ изследва 14 500 деца, родени през 90-те години. Изследователите установяват, че за момичетата, чиито баби (по майчина линия) пушат по време на бременност, има 67% вероятност да проявят признаци, свързани с аутизма. Това включва повтарящо се (еднообразно) поведение и лоши социални комуникационни умения. Проучването установява също така, че рискът от диагностициране на аутизъм се увеличава с 53% при момичета, чиито баби са пушели.
Проучването показва, че момичетата, които са изложени на цигарен дим в утробата, могат да претърпят отрицателни промени в развиващите се яйцеклетки. Тези негативни промени могат да бъдат пренесени към децата им. Съавтор на изследването, проф. Марк Пембри, обяснява резултатите от проучването. "Има увреждания на ДНК, които се предават на внуците или има някакъв адаптивен отговор на тютюнопушенето, което прави внуците по-уязвими към аутистично разстройство. Нямаме обяснение за разликата между половете, въпреки че по-рано установихме, че тютюнопушенето е свързано с различни модели на растеж при внуците и внучките. "
Той продължава: "По-конкретно, ние знаем, че тютюнопушенето може да увреди ДНК на митохондриите - многобройните" мощни обвивки", които се съдържат във всяка клетка, а митохондриите се предават на следващото поколение само чрез яйцеклетката на майката. Първоначалните митохондриални ДНК мутации често нямат явен ефект върху самата майка, но въздействието може да се увеличи, когато се предава на собствените й деца.
Изследователите отбелязват, че трябва да се направят допълнителни проучвания, за да се определи какви могат да бъдат молекулните промени. Те добавят, че много различни фактори, като генетични вариации, се смята, че въздействат върху развитието на аутистичното спектърно разстройство.
Връзката между тютюнопушенето и аутизма
Според CDC (центъра за контрол и превенция на заболяванията) 1 от 68 деца е диагностицирано с аутистично спектрално разстройство. Предишни изследвания са свързали тютюнопушенето с появата на аутизъм. Изследване от 2012 г. е установило, че тютюнопушенето по време на бременност може да повиши шансовете за развиване на високо функциониращ аутизъм. По време на това проучване са изследвани данни на 634 000 деца. Те сравняват тези участници с повече от 3 000 деца, които са диагностицирани с аутизъм. Изследването установява, че около 13% от майките пушат по време на бременност, а 11% от майките на деца с аутизъм съобщават за пушене по време на бременност.
Изследователите установяват също, че децата, родени от майки, които пушат по време на бременност, са имали 25% по-голям шанс за развиване на високо функциониращ аутизъм като синдрома на Аспергер. Алисия Халадей, (Директор на звеното за изследване на влиянието на околната среда върху страдащите от аутизъм), обяснява: "Има много потенциални биологични пътеки, по които тютюнът може да навреди на развиващото се бебе".