5-те топ книги за февруари

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Любопитно

За разлика от леко ленивия, следпразничен януари, който не блесна с нещо изключително на книжния пазар, февруари месец предложи на запалените читатели интригуващи заглавия и нови автори, които се борят за място сред големите.


Интересни и вълнуващи сюжети ни пленяваха през целия месец, но все пак – кои бяха петте книги, които искрено ни развълнуваха през изминалия месец.


Антъни Доер – "Светлината, която не виждаме"

 


Няма как да не започна със "Светлината, която не виждаме". Ако сте прочели разкошната "Крадецът на книги", то тази ще ви напомни за нея. И ще ви грабне, така че да останете до късно посред нощ, да отгръщате страница след страница. Макар да разказва за преплетените съдби на сляпата Мари-Лор и немския войник Вернер Пфениг, тази книга няма да ви предложи стандартната любовна история, а далеч по-дълбок и фино поднесен поглед върху живота на двама души и как той "тъче" характерите им. Струва си да се прочете!


Кристина Бейкър Клайн – "Влакът на сираците"

 


Невероятен роман, който разказва две истории – на младата Моли и старата Вивиан, чието минало удивително прилича на настоящето на Моли – и двете са сираци. Тежкото, болезнено минало на Вивиан ще даде отговори на въпросите, които измъчват Моли. Няма да останете безразлични към историята на двете жени и колкото повече откривате за тях, може би ще се усъмните в изборите, които са правили, може би няма да се съгласите с поведението им, но със сигурност ще се потопите дълбоко във вълнуващата история на тези два нелеки живота.


Сюзън Вриланд – "Момичето в хиацинтовосиньо"

 


Ако и вие обожавате да държите чаша кафе или горещ чай в ръка, докато с другата отгръщате прочетените страници от някой увлекателен роман, то Момичето...е точно това, което приляга идеално за един почивен, мързелив ден, който ще прекарате в четене и пиене на чай. Сюзън Вриланд води читателя назад в миналото, проследявайки пътя на една картина, за която собственикът ѝ, преподавател в колеж,смята, че е на Вермер. От наши дни през Втората световна война до мрачните години четири века назад – когато художникът е живял и творил, авторката ни потапя в различна атмосфера, присъща на всяко време. Майсторски написан роман, който ще ви потопи в тайните на изкуството.


Дейвид Духовни – "Мамка му ...и крава!"

 

Някак неволно потръпнах, когато чух кой е авторът на тази книга. И просто нямаше как да не поискам да я прочета. След друг обичан актьор от още по-обичан тв сериал, Хю Лори, сега и Дейвид Духовни се оказа писател. Какъв е резултатът, ще оставя сами да прецените.


"Елси Бовари е крава, при това доста щастлива – прекарва своите дълги лениви дни в похапване, дрямка и бъбрене с най-добрата си приятелка Малъри.
Една вечер Елси и Малъри се измъкват от пасището. Малъри иска да флиртува с биковете, докато Елси се отправя към къщата на фермера. През прозореца вижда семейството му, седнало пред Бога Кутия – и Богът Кутия показва нещо, наречено индустриална месодобивна ферма, което разтърсва света на Елси из основи.
Има само едно решение – бягство към някой по-добър, по-безопасен свят. Оформя се шарен екип: Елси, Джери... извинете... Шалом (раздразнително, четящо Тората прасе, приело наскоро юдаизма) и Том, очарователен (поне в собствените му представи) пуяк, който не може да лети, но умее да борави с айфон – с клюна си. Снабдени с откраднати паспорти и импровизирани човешки дегизировки, тримата се отправят към летището.
Елси е остроумен, увлекателен разказвач, който прави препратки към попкултурата. Том – който в края на краищата се научава да лети (така да се каже) – раздава психиатрични съвети с германски акцент, а Шалом, отхвърлен от новопридобитите си сънародници в Ерусалим, в крайна сметка неволно помирява израелци и палестинци. Чаровните герои на Дейвид Духовни сочат пътя към разбирателство и толерантност, от които толкова много се нуждае светът днес."


Андерш де ла Моте – "Играта"

 


Задава се още един повече от успешен шведски автор. "Играта" е първата част от трилогията Game, Buzz, Bubble, която сравняват със супер успешната "Милениум" на Стиг Ларшон. Макар и с малко повече екшън, безспорно в "Играта" ще откриете и социалната критика и интриги, присъщи на Ларшон. "Играта" обаче напомня и на "Боен клуб". Със сигурност е сред заглавията, задължителни за четене, особено ако сте почитатели на суровия, студен шведски привкус.


"В началото на поредния си неприятен ден дребният тарикат Хенрик HP Петершон намира чужд мобилен телефон. Докато го разглежда, на екрана излиза адресирано лично до него предложение да се включи в Играта. Младежът решава да се позабавлява и приема. Той не подозира, че се забърква в рисковано приключение, което ще го отведе до върха на славата, а после ще го тласне в пропастта.
Играта наподобява легендарния „Боен клуб” на Чък Паланюк – участниците нямат право да говорят за нея пред никого и трябва да се подчиняват безпрекословно на Водача. HP започва да изпълнява възлаганите му криминални мисии, които се записват и излъчват срещу заплащане за затворен кръг фенове. Това е не само забавно, но и му носи добри пари, а името му се издига в класацията на играчите. Всеки негов успех води до нова, още по-сложна и по-опасна мисия, а залозите стават все по-високи. HP се оказва въвлечен в мрачен свят на политически машинации, дирижирани от силните на деня.
Но когато Играта го изправя срещу собствената му сестра, служител на закона, HP осъзнава, че е стигнал твърде далеч."
 


 

Коментари към "5-те топ книги за февруари":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg