Липсата на Facebook профил ни прави по-щастливи!

Влез през Facebook
Вход | Регистрация




 
Любопитно
Въпреки всичките скандали през изминалата година - ето ни отново във Facebok. Няколко милиарда от нас прекарват поне един час на ден в платформата, но ново проучване показва, че това ни кара да се чувстваме  по-зле.
 
От части, това се случва защото може би сме пристрастени. Искате да се чувствате по-добре? Изтрийте своя Facebook профил. Както вече някои експерти показаха, системите на възнаграждения от Facebook и другите социални платформи са много сходни с хазарта и жаждата за злоупотреба със субстанции.
 
Шон Паркър, един от ранните директори на платформата, обясни че системата е устроена така, че да предизвиква малки "шотове допамин".
 
Новото проучване от учените в Станфордския университет показва, че липсата на Facebook профил води до подобрено цялостно здраве, а също така и повече време  прекарано с приятели и семейство. От друга страна, пък това води по-ниска осведоменост отностно актуални новини.
 
"Деактивацията показа малки, но важни подобрения в цялостното здраве и по-точно върху удовлетвореността от живота, депресията и тревожността. Ефектите от спирането на ежедневните текстови съобщения също са позитивни, но незначителни." - казаха авторите.
 
Проучването също така показва, че има ясни ползи от Facebook и социалните медии като цяло. Въпреки всичките си недостатъци, Facebook остава важен елемент, чрез който хората могат да останат свързани със семейство и приятели.
 
Тяхното заключение е, че въпреки това лошите страни на социалните медии са реални.
 
"Открихме, че след едва четири седмици без Facebook профил се наблюдава благоприятен ефект върху общото здраве и драстично намаление на желанието за използване на платформата. Това ни кара да мислим, че други сили като пристрастеност и социални норми карат хората да използват Facebook повече от нормалното."

 

Коментари към "Липсата на Facebook профил ни прави по-щастливи!":
 
Copyright © 2010 BEU All rights reserved. | Colocation @ Sofia Data Center RSS BEU.bg